Żaglowce Świata
autorska wystawa artystów fotografików
dr Marka Czarneckiego i Jadwigi Elżbiety Czarneckiej
Fotografia panoramiczna jest naszą pasją. Początkowo były to panoramy wykonywane na filmach unikalnym aparatem do nich dedykowanym. Po roku 2006 nastąpił gwałtowny rozwój fotografii cyfrowej i to zarówno sprzętu jak i oprogramowania. Specjalizowane aparaty wykorzystujące w specyficzny sposób filmy zastąpiło łączenie w komputerze pojedynczych kadrów.
Podejmowaliśmy kolejne wyzwania fotograficzne bazujące na panoramach fotograficznych. I tak wiele lat temu zrodził się pomysł na panoramiczne ujęcie żaglowców świata. Podczas jednego ze zlotów żaglowców w Szczecinie „The Tall Ships’ Races” podjęliśmy decyzję o wykonaniu projektu fotograficznego - wykonania panoram fotograficznych największych żaglowców świata klasy A i B. Zdjęcia na żaglowcach zajęły nam 4 dni.
Pracowaliśmy od świtu do późnych godzin nocnych. Dużym wyzwaniem było dotarcie do wszystkich Kapitanów żaglowców i uzyskanie od nich zgody na wejście z aparatami na wiele godzin na pokład i do innych pomieszczeń, czyli wszędzie tam gdzie się tylko da. Mieliśmy trochę szczęścia, nigdzie nie odmówiono nam wejścia na pokład z aparatem jak również nie ograniczono nam poruszania się po żaglowcach.
W ciągu tych kilku dni wykonaliśmy zdjęcia kilkunastu żaglowców. Powstało kilkaset panoram (co oznacza, że zdjęć pojedynczych wykonanych było ponad 5 tysięcy) przedstawiających widok żaglowców z perspektywy pokładu, jak również te miejsca które są przestrzenią zarezerwowaną tylko dla załogi. Panoramy wykonaliśmy w ujęciu pionowym i poziomym.
Efektem tamtej pracy jak i późniejszych naszych działań jest stworzona autorska wystawa „Żaglowce Świata”. Pierwsza prezentacja zdjęć w Polsce odbyła się Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" w Toruniu. Otwarcie wystawy odbyło się 5 października 2017 roku. Wystawa była dostępna dla zwiedzających na dwóch poziomach przez rok czasu.
Na wystawie zaprezentowaliśmy stereoskopowe zdjęcie żaglowca Dar Pomorza (3D) w formacie 8 metrów szerokości i 4 metry wysokości oraz dziewiętnaście żaglowców świata klasy A i B.
- STS Aleksander von Humboldt (Niemcy)
- STS Asgard II (Irlandia)
- STS Fryderyk Chopin (Polska)
- SV Christian Radich (Norwegia)
- SV Concordia (Kanada)
- ARM Cuauhtémoc (Meksyk)
- SV Dar Pomorza (Polska)
- STS Dar Młodzieży (Polska)
- SY Eendracht II (Holandia)
- SV Estele Finlandia)
- ORP Iskra (Polska)
- STS Joanna Saturna (Finlandia)
- STS Kruzensztern (Rosja)
- STS Lord Nelson (UK)
- Seute Deern (Dania)
- STS Sedov (Rosja)
- STS Shtandart (Rosja)
- KD Tunas Samudera (Malezja)
- STS Lê Quý Dôn (Wietnam)